Home  Členové týmu  O nás  Kalendář her  Pomůcky k šifrování  Zajímavé odkazy  Fotogalerie  šifra měsíce

 

JTHTN MiniReportáž - Zacyklení 2011

Chuť vyzkoušet šifrovačku na kolech jsem měl ihned, jakmile jsem se o ní dozvěděl. Navíc přilákala i Šrouba, kterému se nyní chodit nechce, ale pohyb na kole naopak vyhledává. Denní? V Praze? Možnost otestování mého lehokola? To musíme zkusit! Tým odvážně doplňuje Ho (která poctivě trénuje) a (který naopak na kole letos ještě neseděl).

Jelikož všichni bydlíme na jihu Prahy, slibuje umístění startu zcela neznámé cyklistické terény. Na startu se schází okolo 30 týmů, dostáváme upřesněná pravidla a v 9:00 rozlepujeme obálku s prvním úkolem.

Vtipné bylo, že Šroub má pocit, že trasu 50 km projedeme za chvilinku. Ó jak hluboce se mýlí…

0.Úkol – Orientační závod

Zařazení orienťáku na začátek hry považuji za výborný nápad k roztrhání pole. Startuje se sice v chumlu jak na Tour de France, ale velmi záhy týmy mizí a až do konce hry potkáváme jen tu a tam někoho. Velmi dobré.

Nevím, jestli to byl záměr orgů, ale postupně jsme se chytli (vlastními chybami) do několika léček:

Vlastní blbostí jsme se opravdu dokonale Zacyklili hned na startu a přidali si minimálně 6km navíc. A ještě bych rád pochválil orgy za volbu tajenky. Podle mě byla tak strukturovaná, že znemožňovala scrablení a nutila lidi opravdu najít a zapsat všechna stanoviště.

1.Šifra – Cestičky

Přesun řádně otestuje moje lehokolo. Na rovině a z kopce lidi v pohodě předjíždím, ale kopečky jsou problém. A ostatní chtějí dohnat ztrátu ze startu. Na hřiště u pošty přijíždíme někde ve třetině startovního pole, takže to tak strašné není.

Ihned se nám daří pojmenovat předměty a vypsat skupiny podle cestiček. A nápad s jedním společným písmenem se naštěstí objevuje téměř ihned. Hezká hravá šifra. Mohlo být docela zábavné jí sestavovat.

2.Šifra – Diář u rybníka

Bereme diář a rázně z něj vyndáváme šifru. Že tohle bude zásadní šifra celé hry, jsme tehdy ještě netušili. Do kalendáře zběžně koukáme, ale bohužel v něm nevidíme nic zvláštního a to se nám samozřejmě vymstí na 7.šifře. A i když si zapisujeme skupiny zvířat, kytek a výrobků, morseovka nás nenapadla. Navíc na Šrouba padla obava z poletujících sršáňů a tak raději vyrážíme pro nápovědu. Na ní si trháme vlasy za naši nedůslednost a obratem vyrážíme na zámek do Břežan.

Samotnou obrázkovou morseovku bych hodnotil jako průměrnou šifru. Nějak jsme nepochopily, proč měla zvířata 1-4 nohy, ale u ostatních skupin jsme tento princip nenašli. A proč měl stůl na sobě americkou limonádu.? Ale ukrytí šifry a hlavně zpráva zakódovaná v tečkách (kterou jsme bohužel objevili až mnohem později) dělají z tohoto stanoviště velmi zásadní a zajímavé místo.

3.Šifra – Vlajky

V Břežanech si sedáme hned na kraj zahrady (čímž jsme se ochudili o prohlídku zámečku). Vlajky a skupiny znaků po 5? Jedeme dál…

Zásadní nápad s čísly v morseovce máme celkem rychle a rozhodujeme se ignorovat různé grafické ztvárnění teček a čárek. Zajímavá kombinace více principů.

4.Šifra – Vyhlídka

Vyhlídka na Pravém Hradci je dokonalá. Sluníčko se jiskří v řece pod námi. My na 5. místě… Romantika! Naneštěstí jsme se tak upnuli na krásu okamžiku, že se nám nedařilo dobře luštit. A tak následoval druhý výlet za nápovědou.

Systém kódování čísel se nám zpětně líbil. A nápověda byla dobře vymyšlená. Proč ale byly v šifře státy, města a politické funkce?

5.Šifra – Svátky

Sešup k Vltavě do Řeže stál za všechno to předchozí šlapání do kopců. A zaujala nás i pochodová část hry po kamenitém břehu. Zajímalo nás, jestli opravdu nikdo nepoužil přívoz a všichni si tento úsek svorně prošli…

Jména v každém odstavci byla tak navádějící, že než se Ho stihla vrátit z toalety, již jsme měli zabaleno. Šifra nám přišla tak snadná, že bylo skoro zbytečné ji zařazovat.

6.Šifra – Prsty

Krásná cesta podél Vltavy a následně Tichým Údolím. Zajímavé staré usedlosti a večerní slunečný den. Paráda. A nějak se nám podařilo dostat se na 4. místo…

Prstíky padly na dvě věty: „5 soustava?“, „To bude 2“… Zajímavě balený princip.

7.Šifra – Diář u studánky

Na poslední šifře jsme dostihli „bronzový“ tým a nám svitla neočekávaná naděje umístění „na bedně“. A to ještě víc tím, že jsme z čísla 52 určili, že půjde o týdny. Ale hlavy už nechtěly pracovat. 3. tým odešel a my se znaveně vydali k poslední nápovědě. A i když lesní cesta byla moc hezká, naše znavené nohy ji už neocenily. Jaké peklo bylo na nápovědě, když nám jen potvrdila náš odhad na práci s diářem. Už už to vypadalo, že budeme volat pro řešení. Naštěstí jsme tam ty tečky zahlédli včas.

Takhle pracně skrytá šifra nás nadchla. Orgové museli strávit týden tečkováním. Navíc to místy vypadalo, jako nechtěné tečky při počítání čísel. Byla v tom nápověda. A celou dobu jsme to měli u sebe. Moc povedené.

Zacyklení se moc povedlo. Šifry nám sedly, terén byl zajímavý a vzdálenosti akorát. Některá místa byla dechberoucí. A nečekané čtvrté místo bylo příjemnou šlehačkou na dortu.

Děkujeme orgům za hru a těšíme se na další ročníky.
za JTHTD zapsal Ti